Kanada Hükümeti plastiğin üretimi, kullanımı ve yönetimi konularında sıfır plastik atık prensibine ulaşılması için hazırlanan “Etiketleme ve Geri Dönüşüm üzerine Yeni Kurallar” konulu tedbirleri görüşe açmıştı. Yeni düzenlemenin, ülkenin plastik kirliliğini önleyecek ve plastik yönetimini geliştirecek planlar için anahtar bir rol oynaması amaçlanıyor. Kamuoyu görüşlerine; halk, paydaşlar, endüstri liderleri, yerel ve bölgesel yönetimler katılım sağladı. Yeni düzenleme ile ne değişiyor?

🌎 Üreticiler şartları sağlamamaları durumunda plastik ambalajlarda ve tek kullanımlık plastik ürünlerde geri dönüşüm sembollerini kullanamayacaklar.

🌎 Şartlardan biri olarak Kanada vatandaşlarının en az %80’i söz konusu plastiklerin geri dönüşüm sistemlerine erişim sağlamalıdır.

🌎 Kanada Hükümeti ilerleyen dönemde plastik ambalajlarda “kompostlanabilir”, “bozunur” ve “biyobozunur” gibi terimlerin kullanımı için yeni kurallar oluşturmayı düşünüyor.

🌎 Hükümet, Kanada ekonomisindeki plastiklerin ve yaşam döngülerinin nasıl yönetildiğine dair yıllık raporlama gerektirecek federal bir plastik sicili oluşturmayı taahhüt ediyor.

Kanada Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Steven Guilbeault yaptığı açıklamada, plastiğin atık olmasını önleyerek ekonomi içerisinde tutmanın yolunu bulmamız gerektiğini, bu tedbirler ile Kanada’nın sıfır plastik atık hedefine ulaşma konusunda gözle görülür bir gelişme sağlanacağını belirtti.

Kanada Hükümeti Tek Kullanımlık Plastikler Konusunda Neler Yapıyor?

2018 yılında Kanadalılar 4,4 milyon ton plastik atığı çöpe attı ve bunların yalnızca yüzde 8’i geri dönüştürüldü. Kanada Hükümeti 22 Haziran 2022 tarihinde, Tek Kullanımlık Plastik Yasağı Yönetmeliğini yayımladı. Önümüzdeki on yıl içinde, bu Yönetmeliklerin 1,3 milyon tondan fazla geri dönüşümü zor plastik atığı ve 22.000 tondan fazla plastik kirliliğini ortadan kaldıracağı tahmin ediliyor; bu da bir milyondan fazla çöp torbası dolusu çöp demek oluyor. Yeni etiketleme kuralları ve federal plastik sicili, Kanada’nın yaşam döngüsü yaklaşımıyla plastik kirliliğini önlemeye yönelik kapsamlı planının önemli parçalarını oluşturuyor.

KAYNAK: https://www.packaging-gateway.com/news/canada-plastic-labelling-recycling/