Plastiksiz Kütüphane Projemiz 2022

 

Yıldırım Belediyesi’nin Uyumayan Kütüphanesi Plastiksiz Kütüphaneye dönüşüyor!

 Yıldırım Belediyesi ve Kamu Politikaları Stratejik Araştırmalar Merkezi (KAPSAM) tarafından ve Herbalife Nutrition sponsorluğunda yürütülen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Küresel Çevre Fonu (GEF) – Küçük Destek Programı tarafından desteklenen Plastiksiz Kütüphane Projesi’nin açılışı 22 Aralık Perşembe günü Yıldırım Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi.

Plastiksiz Kütüphane Projesinde tüketiciler arasında plastik kullanımının yaygın olduğu ancak basit alışkanlık değişikliği ile düzeltilebilecek gelişim alanlarının varlığından yola çıkarak kütüphanedeki gençler arasında matara kullanımının yaygınlaştırılması ve bunun plastiksiz su ünitesi ile sağlanması hedeflendi.

KAPSAM Genel Sekreteri ve Proje Koordinatörü Nihal Eriş’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Çevre Kirliliği ve Ekosisteme Yansımaları” konulu panelde ise AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı ve Türkiye Çevre Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kenan Yılmaz, Türkiye’nin çevre politikaları alanında çok önemli adımların atıldığını vurgulayarak “Türkiye’nin Paris Anlaşması’nı onaylamasının ardından 2053 sıfır karbon hedefi ortaya konuldu. Bunu gururla söylemek isterim ki şu anda dünyada bu konuda en samimi olan devlet Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir dedi.

 

SÖZ Z KUŞAĞINDA

Plastiksiz Kütüphane Projemiz için Yıldırım Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphanesi’nde gençlerle bir araya geldik. Gençlerin plastik hakkında neler düşündüğünü ve kirlilik ile ilgili farkındalıklarını ölçmek için birkaç soru sorduk.